Warsztaty historyczne z bł. s. Alicją

W dniu 16 października 2017 w Zamku w Krokowej uczniowie naszej Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego  im. bł. Alicji Kotowskiej z Wejherowa oraz Szkoły Podstawowej im. kdmr Włodzimierza Steyera z Krokowej uczestniczyli w warsztatach realizowanych w ramach Projektu „Piaśnica – kultura miejsca”. Organizatorem Projektu była Fundacja Sedlaka.

W ramach zajęć nasi uczniowie przybliżyli historię swojej patronki w formie przedstawienia. Następnie s. dyrektor Agnieszka P. Wilmanska ukazała sylwetkę Bł. Alicji Kotowskiej, prowadząc zajęcia interaktywne z młodzieżą i zachęcając do włączania się
w dyskusję m.in. o rodowej pamięci historycznej. Kontynuacją zajęć było zaangażowanie młodzieży w stworzeniu obrazków plastycznych pt. „ jesienny spacer z Alicją”
z wykorzystaniem kolorowych liści i technik odbitek graficznych. Warsztaty  poprowadziła  pani Anna Lewalska.

Następnym etapem spotkania było wykonanie filmiku pt. „Przestrzeń przebaczenia”, nawiązującego do złożoności Zbrodni Piaśnicy oraz zwracająca uwagę na to, co w przypadku poruszania tematyki zbrodni jest zawsze najtrudniejsze – przebaczenia. Treści te odzwierciedlały również postawę Błogosławionej Męczennicy, która przebaczyła woźnemu szkoły donoszącemu na nią do gestapo. Do realizacji działania artystycznego zostały wykorzystane ujęcia kamerą slowmotion. Zajęcia poprowadził Andrzej Andamon Sławiński.

Ponadto dzięki uprzejmości pani Joanny Kujawskiej – kierownik Zamku w Krokowej uczniowie mieli możliwość poznać ponad 700-letnią historię zamku, rodu von Krockow oraz najbardziej tajemnicze miejsca zamkowej przestrzeni.

Umieszczone na stronie fotografie zostały wykonane przez Mateusza Walczaka.