Kongres Młodych Konsekrowanych

III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Na miejsce III Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych , który odbył się w dniach 13-16 września, wybrano Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Centrum Jana Pawła II w Krakowie- Łagiewnikach. Zgromadził on ponad 900 uczestników- członków 98 zgromadzeń, zakonów i instytutów oraz wspólnot życia konsekrowanego.

Spotkanie, w którym wzięło też 5 sióstr z naszej prowincji, odbywało się pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym”. Rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, a homilię wygłosił kard. João Braz de Aviz – prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Następnie wszyscy udali się do auli w Centrum Jana Pawła II, gdzie odbywały się wszystkie konferencje. Tam odbyło się oficjalne otwarcie Kongresu, a przedstawiciele konsult męskiej i żeńskiej skierowali do nas swoje słowo. Przy rejestracji zostałyśmy przydzielone do różnych grup,  które każdego dnia spotykały się na dzieleniu słowem i rozważaniach na podawane tematy. Wieczór pierwszego dnia był okazją, by poznać się i zacząć pomału rozróżniać zgromadzenia po kroju i kolorze habitu.

Drugiego dnia wysłuchałyśmy katechezy ks. Krzysztofa Wonsa pt. „ Duch Święty zapewnia Pismom wieczną młodość”, która przybliżyła nam nie tylko tematykę lectio divina, a także pozwoliła odkryć na nowo Pismo Święte jako tabernakulum Ducha Świętego.
Po katechezie mieliśmy chwilę, by spotkać się ze Słowem podczas indywidualnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Centralnym punktem dnia była Eucharystia, po której udaliśmy się na obiad i pracę w grupach. Popołudniu uczestniczyłyśmy w nieszporach, które poprowadziła wspólnota jerozolimska z Warszawy. Było to doświadczenie spotkania
z obrządku zachodniego z wschodnim i mistycznego piękna śpiewów wykonywanych przez tę wspólnotę. Na koniec dnia uczestniczyłyśmy w drodze krzyżowej w kościele Centrum Jana Pawła II.

Trzeci dzień to kolejna porcja wrażeń i doświadczenia jedności w różnorodności charyzmatów. Dzień rozpoczęliśmy jutrznią, którą również poprowadziła wspólnota jerozolimska. Następnie wysłuchaliśmy konferencji o. Stanisława Jarosza OSPPE nt. konsekracji z perspektywy kogoś, kto już ma za sobą wiele lat życia zakonnego. Podczas pracy w grupach dzieliliśmy się swoim doświadczeniem konsekracji. W auli spotkaliśmy się ponownie, by odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia i wysłuchać entuzjastycznego i przerywanego wieloma aplauzami wystąpienia s. Anny Bałchan. Siostra dzieliła się swoim doświadczeniem pracy z kobietami i odkrywania Boga na ulicy i we wspólnocie.

Po takim świadectwie nie zostało nic innego jak ruszyć z radością na podbój Krakowa. Komunikacją miejską prawie 1000 zakonników udało się najpierw na Eucharystię w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, by potem
w radosnym pochodzie ruszyć na Rynek Krakowski i dalej na Franciszkańską 3 – miejsce spotkań Papieży z młodzieżą. Na czele pochodu kroczyły relikwie naszych Założycieli. Po przybyciu na Franciszkańską – posililiśmy się, by mieć siły nie tylko na nieszpory, które nas czekały, ale także na koncert zespołu NiemaGotu, który roztańczył i rozśpiewał wszystkich uczestników.

Niedziela była ostatnim dniem kongresu. Spotkaliśmy się na Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył bp Marek Jędraszewski. Potem pamiątkowe zdjęcia, okrzyki i przemarsz do Centrum Jana Pawła II na śniadanie i panel dyskusyjny. Zaproszeni goście m.in. s. Anna Bałchan, o. Tomasz Franc, p. Malwina Kocot odpowiadali na pytania z sali, jak i na te, które przez te dni mogliśmy składać w skrzynce pytań. Panel zakończył się uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem.

Kongres, który umożliwił spotkanie tak wielu młodych konsekrowanych, pozostawił w naszym sercu nie tylko wiele radosnych wspomnień, ale także mnóstwo osobistych przemyśleń i doświadczeń.

Ps. Konferencje dostępne są do odsłuchania na stronie: http://kongresmlodych.zyciezakonne.pl/

Oprac. S. Maria Fides Bojka