Lednica 2019

Co roku katolicka młodzież z całej Polski zbiera się przed Bramą Rybą na Polach Lednickich, by wspólnie się modlić, bawić, porozmawiać z rówieśnikami, którzy także oddają swoje życie Jezusowi.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych cieszy się popularnością i tym roku zgromadziło ok. 60 tyś. uczestników, wśród nich siostry z domu prowincjalnego w Poznaniu oraz z domów prowincji warszawskiej Zgromadzenia.

Uczestnicy spotkania na Lednicy doświadczali, że z sakramentów spowiedzi i eucharystii płynie siła do przezwyciężania trudności, z którymi muszą się mierzyć w codziennym życiu. W programie tegorocznego Spotkania Młodych, było m. in. błogosławieństwo księży i to oni – młodzi na Lednicy, wyciągnęli ręce nad kapłanami i modlili się o dobrych spowiedników. Uczestnicy otrzymali również specjalnie przygotowany rachunek sumienia “Poznaj moje serce, czyli lednicka droga do spowiedzi”, którym można było posiłkować się przygotowując się do sakramentu pojednania.

Obrazem, który zainspirował organizatorów Lednicy jest obraz “Powołanie św. Mateusza” autorstwa włoskiego artysty Caravaggio. Historia nawrócenia św. Mateusza towarzyszyła nam przez całe spotkanie. Od tej historii zaczęła się opowieść o spowiedzi. Gesty, które możemy zaobserwować na obrazie, przewijały się podczas całego spotkania np. gest przytulenia, który wykonywały siostry zakonne rozesłane w sektory.

Podczas spotkania pojawiło się wiele nawiązań do tegorocznych światowych dni młodzieży, które odbyły się w styczniu w Panamie, a także pojawiło się wiele wschodnich akcentów. Centralnym elementem spotkań lednickich jest Eucharystia. Do celebrowania Mszy Świętej zostali zaproszeni przedstawiciele kościoła greckokatolickiego. Zamysłem organizatorów było, aby uczestnicy spotkania zachwycili się tym sakramentem, dlatego wyakcentowany był jej aspekt uczty grzeszników, którzy wierzą w przebaczenie.